Soběstačný festival

28.října, KKafe na Střeleckém ostrově, Praha

směrem k soběstačnosti

mít spokojený život

žít v rovnováze

s ohledem na budoucnost

Přednášející

Margit Slimáková

dietoložka, bloggerka a propagátorka zdravotní prevence
www.margit.cz

PharmDr. Margit Slimáková, dietoložka, bloggerka a propagátorka zdravotní prevence. Autorka bestsellerů „Velmi osobní kniha o zdraví“ a „Osobní receptář pro zdraví a pohodu“ a výživového doporučení Zdravý talíř. Zakladatelka 1. českého think tanku Globopol věnujícího se tématům zdravotní prevence a výživy.
Pravidelně publikuje a přednáší, propaguje zdravou výživu pro školy a nemocnice. Má za sebou stovky vystoupení, blog postů a příspěvků do médií. Ve své praxi využívá osvědčené poznatky ze všech oblastí medicíny. Podle průzkumu nezávislé mezinárodní organizace Ashoka je nejvlivnější českou expertkou v oblasti zdravého životního stylu, zdravé výživy a přístupu ke zdravotní péči.

Karel Řežábek

pastor, lektor osobního rozvoje
www.proinspiro.cz

Karel Řežábek (1968) se od roku 2002 zaměřuje na vedení a motivování lidí k osobnímu, osobnostnímu a duchovnímu rozvoji.

Hlavním povoláním je pastor, ale kromě své práce duchovního je také zakladatelem projektu Pro inspiro a působí též jako osobnostní a vztahový kouč.

Dagmar Chiara Franková

lektorka, cvičitelka
beready4.cz

Zkušenosti z projektového řízení a personalistiky přenáší do současných projektů. Spolu s Petrem (Petr Zeman) tvoří BeReady4.cz a podcast, zaměřené především na připravenost, soběstačnost a resilienci.

Jako lektorka vzdělává v jazycích, vzdělává a přednáší v oblasti cestování – to je velké téma jak na připravenost, odolnost i resilienci, a v oblasti osobního rozvoje – není totiž tak důležité, kolik toho mám nebo stihnu, je to o kvalitě života. Ke kvalitnímu životu neodmyslitelně patří zdraví a ke zdraví i nějaký pohyb. Dagmar si zvolila qigong, který cvičí, a současně i studuje. Kromě cvičení je její vášní také pečení chleba. 

Dlouhodobě se zajímá o soběstačnost, udržitelnost a nesobecký přístup k životu. 

Motto: “Jsou věci důležité, a ty ostatní.”

Petr Zeman

lektor, mořeplavec, versatilista
beready4.cz

Ing. Petra Zemana nejvíce vystihuje pojem versatilista. Za více než 30 let praxe získal praktické znalosti a zkušenosti z provozu IT a telekomunikačních technologií, projektového řízení, auditu, řízení rizik kontinuity podnikání a činností a resilience.

Je spoluzakladatelem beready4.cz, jehož vizí je pomoct na cestě k resilienci a soběstačnosti. Přednáší a bloguje na témata 10 výzev současnosti a jak jim čelit.

Jeho vášní je moře. Jak sám říká, každá plavba je jiná, a přináší pokaždé něco podstatného.

Radka Svatošová

byliknářka, lektorka
nasezelenalouka.cz

Věnuje se bylinkářství v kontextu původních slovanských a keltských tradic a tématům soběstačnosti. Zabývá se využíváním našich místních bylin v léčitelství, v kuchyni a v kosmetice. Od roku 2017 připravuje pravidelná povídání o bylinkách pro Český rozhlas a své texty publikuje v časopise Regenerace a dalších médiích. Od roku 2012 s manželem Pavlem buduje certifikovanou přírodní zahradu v Nemošicích u Pardubic, kde má prostor i na pěstování bylinek včetně vzácné růže stolisté. Tady žije s celou svou rodinou – dvěma dětmi, které už si hledají vlastní cestu v životě, třemi kočkami, třemi slepicemi a se spoustou dalších přátel z živočišné i rostlinné říše. V roce 2023 vydala u nakladatelství Eminent knihu Domácí soběstačnost. Jejím inspirátorem, učitelem a blízkým spolupracovníkem je známý moravský bylinkář Vláďa Vytásek. Je zakladatelkou a lektorkou bylinkové školy Zelená louka, kterou každoročně procházejí stovky účastníků a jejíž akce a kurzy probíhají po celé republice.

 

Alena Gajdušková

lektorka
pozemskazahrada.cz

Ing. Alena Gajdušková vystudovala na JČU Trvale udržitelné systémy hospodaření a Agroekologii, absolvovala úplný kurs permakulturního designu (PDC), lektorka kurzů zaměřených na soběstačnost. Navrhuje přírodní a permakuturní zahrady a udržitelné systémy hospodaření, certifikátorka přírodních zahrad. Autorka úspěšných knih Domácnosti našich babiček I a II, Pečeme chleba z kvásku, děláme domácí těsta, Uchováváme potraviny bez elektrické energie I, spoluautorkou knih Vánoce našich babiček, Velikonoce našich babiček, hlavní autorka Encyklopedie soběstačnosti I, II, spoluautorka dílu III, komentářem jsem opatřila české vydání knihy Bena Falka Rodinné hospodaření v měnícím se světě.  Od roku 2017 pravidelně spolupracuji při natáčení oblíbeného pořadu „Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“.

Bedřich Němec

bloger, propagátor potravinové soběstačnosti
potravinovasobestacnost.cz

Moc rád pomáhám lidem podívat se na život z jiného úhlu….protože je mi velmi líto, když svůj potenciál necháváme ležet ladem jen proto, že přijímáme z vnějšího prostředí automatické nastavení. A takovým způsobem pak prožijeme celý život….a přitom jsme se narodili všichni na fantastické planetě……

Sdílím své praktické zkušenosti se svou potravinovou, mentální, fyzickou a finanční svobodou. Místo velké teorie používám vše v praxi. Jsem bývalý vitarián, vegan a přes 20 let vegetarián. Na své zahradě v souladu s přírodou pěstuji většinu pro sebe používaných potravin.

Svitlana Hradilová

Žena, matka, milovnice života, propagátorka rodinných tradic
www.rodolad.cz

Světluška Hradilová je velkou milovnicí života a neúnavnou objevovatelkou jeho kouzla. Hned po univerzitě zvolila kariéru mámy a ženy v domácnosti, již od dětství totiž věděla, že bude mít 5 děti. Potkal ji osud vdovy, potom stěhování do ČR, druhé manželství. Dnes má 7 děti (6 z nich se narodilo doma). Po své čtyřicítce se pustila do větších projektů. Již léta zkoumá téma rodových scénářů, osobních hranic, možnosti harmonického rozvoje jedince v rámci celku, studuje a praktikuje zákony Karmy, věnuje se tématu poporodní péče, spolu se staršími dcerami vyrábí šátky pro období raného mateřství a přechodové rituály a spolu s manželem se spolupodílela na obnově technologie pěstování a ručního zpracování konopí a lnu na textil.